Az ismerőseim közül valaki esküszik a fürdőszobai mérlegre, valaki pedig nem is tart otthon, mert minek. Beismerem, eddig nem láttam összefüggést a súlymérés és a fogyás között (inkább a súlymérés és a stressz között), sosem gondoltam volna, hogy a napi mérlegelés segíthet leadni pár kilót. De egy új tanulmány érdekes eredményre jutott.
Az senkinek sem újdonság, hogy a vakáció és az ünnepek a leginkább felelősek az év közbeni legrövidebb idő alatt felszedett pluszkilókért, amik aztán egész évben ott is maradnak rajtunk. Így azt is mondhatjuk, hogy a szünidőnek bizony hosszú távú egészségügyi hatásai vannak, és nem csak pozitív értelemben. Ezért is lettek kíváncsiak amerikai kutatók arra, hogyan lehet megelőzni a vakációs súlygyarapodást.
Az Obesity Societyben megjelent cikk szerint 111, 18-65 év közötti felnőttet vizsgáltak 2017. novembere és 2018. januárja között. A vizsgálatot egy 14 hetes utánkövetés zárta. Azok a résztvevők, akik naponta mérték a súlyukat, és az eredményeikről grafikonos visszajelzést is kaptak, vagy nem híztak, vagy még le is adtak kilóikból. A kontrollcsoport tagjai - ők nem mérték magukat - felszedtek néhány plusz kilót.
A résztvevőket arra kérték, hogy próbálják tartani a súlyukat a vizsgált időszak alatt, de a hogyanról nekik kellett dönteniük. Volt, aki fizikailag aktívabb lett, és volt, aki kevesebbet evett a cél érdekében.
Michelle van Dellen, a University of Georgia Department of Psychology porfesszora, a tanulmány egyik szerzője elmondta, kutatási eredményeik egy olyan teóriát támasztanak alá, amely szerint az emberek nagyon érzékenyek az eltérésekre és a különbségekre a jelenlegi és az elképzelt állapotuk között. Amikor látják ezt az eltérést, akkor hajlandóak lehetnek a viselkedésbeli változásra. „A napi súlymérés pontosan egy ilyen tiszta képet ad a változtatáshoz” – fejtette ki. A jövőben azt is megvizsgálják, hogy a napi mérlegelés kiértékelő grafikon nélkül is ugyanilyen hatásos lenne-e.
Mi az az elhízás?
Az elhízás (obezitás) lényege a kóros zsírfelhalmozódás a szervezetben, a várható élettartam csökkenéséhez, illetve számos egészségi problémához vezethet. Az elhízás mérőszáma a testtömeg index (BMI = body mass index). Világszerte megközelítőleg 1,2 milliárd ember elhízott, akiknél drasztikusan megnő a szív-és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, a rák, az alvási apnoé, a köszvény, az epehólyag-betegségek, a depresszió kockázata.
TIPP: A megfelelő étrend mellett a napi mozgás (persze nincs kockahas megerőltetés nélkül) is elengedhetetlen! A szakemberek ajánlása szerint napi 20 percet - egy órát lenne jó mozgással tölteni, a megterhelést fokozatosan emelve. A hagyományos sporttevékenységek mellett az úgynevezett életmód testmozgások szerepét is fontos kiemelni. A séta autózás helyett, a lépcsőzés a lift helyett, vagy éppen a kertészkedés is ide sorolható.
A fokozatosan felépített sportok közül a jóga hihetetlen változásokat képes előidézni.
Ha a közösségi sportok érdekelnek jobban, akkor itt az acroyoga! A fokozatosan és tematikusan felépített gyakorlás itt is fontos, ezért próbáld ki ezt a mozgásformát vezetett keretek között.
Ez a vakációs lehetőség pedig biztosan nem plusz kilókat ad neked.
Forrás: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/05/190523091305.htm
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.